Rotaların Kralı: Kilimli vs. Babalı

Cumartesi için herhangi bir yol planı yapmamıştım. İngiltere tatili dönüşü Hyper’ı servise götürürüm diye düşünüyordum. Bir anda emprovize Darlık-Kilimli-Kandıra-Babalı rotası ortaya çıktı.

IMG_6368

Sabah uyandım hayvanın canı veterinere gitmek istemiyor. Karnını doyurmaya  benzinliğe gittik gitmesine ama lastiklerini kontrol ettirdi. Benzin’i Şile’den alırız sen beni Darlık’a götür dedi. Meğer canı gazlamak istiyormuş.

IMG_6426

Şile’de kiremitte menemeni söyledim. Bir taraftanda göz ucuyla Hyper’ı seyrediyorum. Bizim ki halinden çok memnun Darlık’a doğru Spor moduna da geçti.Virajdan çık tapa gaz, yenisi geliyor gaz kes, vitesi ufalt, çatara patara viraja girmeden ivmeyi al, sonra bir tane daha bir tane daha.

Processed with VSCO with c1 preset

Darlık’ı uzun uzun anlatmayacağım evime en yakın orman manzaralı bir pist diyebiliriz. Geçen seneye göre asflat kalitesi bir nebze bozulsa da hala tutuş var. Virajlar çok keyifli. Yolun sonunda Kabaağaç Mesire yeri var, kahvaltısı fena değil, ağaçların altında serince ama haftasonu bir hayli kalabalık oluyor. Erken saatlerde tercih ediniz. Blog’un ilk yazılarından Darlık, okumak isterseniz buradan ulaşabilirsiniz.

Screen Shot 2017-09-17 at 12.01.44 AM

Darlık’tan sonra Ağva’ya doğru yol alıyorum aklımda Kandıra var. Ağva’ya doğru giderken İsaköy’ün oralarda yol çalışması var, köylerin içine yönlendiriyor en sevdiğim 🙂 Daha önce de başıma gelmişti. Sinekli’yi keşfetmiştim. Bu sefer Kalem ve Göçe’den geçerek Ağva’ya ulaşıyorum. Emprevizasyon(doğaçlama) iyidir. Jazz dinler gibi sürüyorum böyle yollarda. Köyler hafif tepelerde, asfaltı yeni dökülmüş, ağaçların arasından serin serin hiç bilmediğim bir yoldan gitmenin keyifiyle.

IMG_6424.JPG

Kandıra sapağından saptım. Ağva’daki ırmağın üstündeki köprüden geçerken, baktım spor mod biraz yormuş, Darlık’ta da mola vermedim hava da sıcak. Kilimli’de bir kahve içeyim manzara nasolsa dinlendirir dedim. Kilimli Ağva’nın en güzel koylarından olabilir kaç kez geldim bilmiyorum. Ama her gittiğimde etkileniyorum. Masalsı bir yer. O manzaraya karşı kamp atanlar var. Düşünsenize sabah bu manzarayla uyanıp, denizde ayılıyorsunuz.

Processed with VSCO with f2 preset

Kandıra’ya gitmek istiyorum çünkü uzun düzlükler virajları görebileceğiniz tepeler ile keyifli bir yol. Yalnız vakitlice çıkmadıysanız, dönüş için otoyoldan da dönebilirsiniz. Kandıra’ya gitmişken Kefken’de balık yemeden olmaz. Hafiften karnım acıkmış.
Kefken’e varmadan Kerpe sapağı var. Yazın biraz kalabalık oluyor ama baharlarda çok keyifli ve sakin orayı da tavsiye ederim.

Processed with VSCO with f2 preset

Şuan Kıbrıs’ta olan yakın arkadaşlarımdan Kıbrıslı Ali’yle yol yaptığımızda keşfettiğimiz Reis Balık Restoran. Öyle yol üzerinde ya da deniz manzaralı değil. Abim hoşgeldin beş gittin derken balık mı yedik kazık mı yedik belli olmayan yerlerden değil. Sokak arasında Kefkenin ana caddesine gelince sol sağ yapmak lazım. Kırmızı kırmızı Barbun’lar yatıyor.Daha yolumuz var enerji depolamak lazım.

IMG_2152.JPG

Bundan sonra Pembe Kayalar’a gidilebilir. Tesis yok ve etraf pek temiz değildi son gittiğimde, yazın daha da beter olmuştur diye gitmiyorum.

Processed with VSCOcam with f2 preset

Bütün bu güzellikler içine etmediğimiz ya da ortada olmadığımız zaman güzel sanki, o yüzden baharlar hatta kışın etraf daha güzel. Motosiklet kullananların da daha ısrarcı olanları yola çıkıyor. Bağımlıları mı diyelim bilmiyorum ama tutku olduğu kesin. O kadar sade o kadar konsantre bir konu ki motosiklet kullanmak, gittiğiniz yerde çöp ve insan görünce tadınız kaçıyor.

IMG_5303

Muhteşem manzarası ve altın kumlarıyla Babalı Plajı’na sürüyorum. O da ne deniz sezonu kapanmamış kuma inmiş arabalar, piknik tüpleri, mangallar. Keyifler yerinde belli ki diyeceğim yok, dünyada şöyle böyle diye sizi yormayacağım. Ama şu çöpleri de bu güzel plajda bırakmasak keşke.

IMG_2136

Baharda gittiğimde çektiğim fotoğraflardan koyacağım. Bana burası Kıbrıs’ta Dipkarpazı hatırlatıyordu. Kilimli ve Babalı rotanın incileri. Darlık ve Kandıra da yolun keyfi.

Processed with VSCO with f2 preset

Babalı’ya kimseler yokken gidin, sevgilinizin, eşinizin elini tutun üşüdüğünüzde sarılın. Ya da tepeniz atınca isyan bayrağını dikin kayaların üstüne, rüzgarı sizi kendinize getirir. Kilimli sakinleştirir. Babalı çarpar. Birisi İstanbul’un birisi Kocaeli’nin olağanüstü’leri.

IMG_2144

Bu fotoğrafı da bırakalım ”Kum Gibi” parça adrese teslim.

Rota için sabah erken çıkın, karanlığa kalmayın. Sonbahar geliyor, yapraklar düşerken gazlamak aynadan bakıp yaprakları uçuşturduğunuzu görmek. İşte o zamanlar geldi. Günübirlikçiler yavaş yavaş elini ayağını çekecek koylar sahiller melankoliklere kalacak. Herkese iyi sonbaharlar.

Processed with VSCO with f2 preset

 

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s