Cennetin Virajları Uçmakdere

Çanakkale’ye giderken yolun keyfi Uçmakdere virajları. Tekirdağ’dan Kumbağ’a doğru ilerledikçe eğlence başlıyor. Kumbağ – Uçmakdere ve Mürefte. Tırmanma ve virajla başlayan yol Mürefte’ye doğru uzun düzlüklerle devam ediyor. Bir yanınız deniz bir yanınız dev kayalıklar.

Screen Shot 2017-07-30 at 1.13.00 AM

Uçmakdere İstanbul’a yakın virajların mihenktaşlarından bunca zamandır yazmamış olduğum için pişmanım. Fotoğraflar, Transalpina için yola çıkmadan önce motosikletimi ve ekipmanımı test etmek amacıyla Çanakkale’ye annemin yanına gittiğim zamandan.

image4

Uçmakdere’nin bu kadar popüler olmasının sebebi üst üste muhteşem virajlarının olmasının yanı sıra, asfalt kalitesinin de üst düzey olması. Bu yol yaklaşık 40 kilometre. Şarköy’e kadar yolun manzarası keyifli.

Processed with VSCO with c1 preset

Soluk alıp verene kadar bir yeni viraj geliyor. Çok sıcakta ve öğle vakti Uçmakdere çekilmiyor. Yolda ağaç gölgesi olmadığı için sıcakta bu yolu yaparsanız, konsantrasyonunuz düşebilir. Uçmakdere’de köyün içinde soğuk bir ayran bulup içebilirsiniz.

Processed with VSCO with c1 preset

Tekirdağ’dan çıkıp Yeniçiftlik’e doğru ilerlerken yol üzerinde Petrol Ofisi’nin yanında Şarköy Çiftlik diye bir yer var. Yemeği ve kahvaltısı başarılı kalabalık olursa servis yavaşlıyor. Burada vakit kaybedip dönüşte karanlığa kalmayın. Dönüş yolunda Tekirdağ-İstanbul arasında ciddi yorucu bir trafik oluyor. Bunu göz önünde bulundurun. Günün bütün yorgunluğuyla kendinizi Yeniçiftlik civarlarında emniyet şeridinde araba ve kamyonlardan kaçarken bulabiliyorsunuz.

image2

Uçmakdere’nin bir başka yönü de yamaç paraşütü. Bir virajda bakışınız viraj çıkışındayken bir anda üstünüzden yamaç paraşütüyle bir kişi geçebilir sakın dalıp gitmeyin. Çanakkale’ye gidişi güzelleştiren bu yol Gelibolu Kilitbahir arası hoş virajlı ve yeni yapılan asfaltıyla bir hayli keyifli. Kilitbahir’den sonrası eve varmak için heyecan. Bozcaada turistlerinin güzergahı olduğundan feribotlarda yaz aylarında yer bulmak zorlaşabiliyor. Diğer araçların hışmından kaçının.

img_8316.jpg

Çanakkale civarında gezilecek, yerleşilecek o kadar çok yer var ki. Anlatmaya kıyamıyorum, bir başka yazının konusu olsun. Motosiklete ilk başladığımda ilk Kuzey Ege’ye seyahat etmiştim. Annem emekli olunca, Çanakkale’ye yerleşti. Bana da bolca Uçmakdere bahanesi oldu.

img_8394.jpg

İstanbul’a dönüş vakti geldiğinde güneşi arkama alıp yola çıkıyorum. Koruköy, Kavakköy darken Şarköy tabelası görününce sapmak lazım. Bu yolun üzerinde Şarköy’e sapar sapmaz Chateau Kalpak var. Denk gelirseniz güzel şaraplar tadabilirsiniz. Keyif Notlarının yazısına buradan ulaşabilirsiniz.

Dönüş yolunda Şarköy’ü beklemeden Koruköy’den saptım. Şarköy’e direkt bir yol yokmuş toprak yollardan sürdüm. Uçsuz bucaksız giderken, Uzakdoğu’ya motosiklet seyahatinin de hayallerini kurdum.

image3

Uçmakdere’de gelsin virajlar. Mümkün olursa bu yolları haftasonu yapmayın, başka şansınız yoksa tatilcilerin tahmin edilemez hareketlerine karşı yerleşim yerlerinde hızınızı bir nebze daha düşürün.

Uçmakdere keyfini bir başka yere gitmeden, orada konaklayarak da yaşayabilirsiniz. Kamping alanlarının fazla alternatifi olmasa da, sahilde kamp atan arkadaşlarım da olmuştu.

Processed with VSCO with f2 preset

Bu yollardan haberdar olmamı sağlayan Altın Elbiseli Adam Barkın Bayoğlu’ydu. Ölümüyle sarsıldım, çocukken ölümsüz süper kahramanlarımız olurdu. O’nu hep bitmek tükenmek bilmeyen enerjisiyle, keskin zeka ürünü espirileriyle ve dobralığı ile hatırlayacağım. Türk ve Altay mitolojisinde  “Uçmag” kelimesinin “Cennet” anlamına geldiğini öğrendim. Belki de onun cenneti Uçmakdere’dir. Barkın Abi viraj sever. Huzur içinde yat.

Screen Shot 2017-07-29 at 11.54.19 PM

Altın Elbiseli Adam’ın Çanakkale Yolculuğu’nda Uçmakdere’den geçtiği video’ya aşağıdan ulaşabilirsiniz.

 

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s