Anadolu Feneri Kaçamağı

Pazar öğlene doğru uyandım, rota planı yok. Günübirlik rotalar bitti İstanbul’da motora binmek kabak tadı verdi derken Anadolu Feneri’ne hiç gitmediğimi hatırladım. Ramazan ayının ilk günleri olduğundan ortalık sakin, trafik %33, piknik ve mangal ekipleri sahada değil.

Processed with VSCO with m3 preset

Kısa bir tur yapmak için evden çıkıp Kavacık üzerinden Beykoz tünelinden, Akbaba ve Dereseki’den geçtikten sonra Anadolu Feneri yolu, güzel virajları olan asfalt kalitesi ortalamanın üstünde keyifli bir yol. Daha önce yapmadığım bu yolu yapmak bile motorla çıkmaya değdi dedirtti. 

Processed with VSCO with f2 preset

Anadolu Feneri’ne vardıktan sonra karşıma çıkan Mahalle bir hayli ufak geldi. Motoru, kimseyi engellemeyecek şekilde caminin önüne park ettim. Acaba durmasam Poyrazköy’e direk devam mı etsem diye de düşündüm. Caminin balkonundan manzarayı görüp büyülenmemek elde değil.

Processed with VSCO with f2 preset

Fenerin oraya çıkmaya eriniyorum bu sefer, neyse gelmişken onu da bir görelim diye çıktım, oradaki manzara daha da etkileyici. Buraları keşke köprü yapılmadan önce de görseymişim dedim.

Processed with VSCO with f2 preset

Anadolu Feneri’nde soluklanabilecek güzel manzaralı bir kahve/restoran var caminin balkonundan da görünen şirin bir yer. Mahalleden çıkıp, Taşlıhan Butik Otel’in olduğu sokaktan aşağı inerseniz, minik bir koy ve balıkçı barınakları karşınıza çıkıyor. 

Processed with VSCO with m3 preset

Poyrazköy ufak olmasına rağmen limanı ve sahiliyle Anadolu Feneri’ne göre daha uzun vakit geçirilebilecek bir yer, fazlaca restoran var, hepsi birbirine benziyor hangisi iyidir tripadvisor yapmak lazım. Kumsalı bir hayli sakin kendi halinde köpekler koşuşturuyor.

Processed with VSCO with m3 preset

Yolda gelirken bir de Yoros kalesinin tabelasını gördüm, 11. yüzyıldan bugüne gelmiş. Arkeolojik kazılar 2010’da başlamış devam ediyor.  

Motosikletle Kaleye yaklaşır yaklaşmaz baktım kalabalık artıyor, mezarlığın içine girip Kaleye en yakın kısma doğru gidip park ettim. İstanbul’da manzarası en güzel mezarlık Garipçe sanırdım değilmiş. İyi ki kalenin çevresine motosikletle gitmemişim, bir hayli kalabalık ve araçların gelişi güzel park ettiği bir yer. Motorunuzu bırakıp kalenin etrafında dolaşayım deseniz, araçların birinin motorunuzu devirmesi işten bile değil. Anadolu Kavağı’nda bulunan Yoros Kalesi’nin güneye doğru karşısında Hz. Yuşa Tepesi var. Meraklıysanız oraya da bir uğrayın.

Processed with VSCO with m3 preset

Bunca zaman fırsat bulup gidemediğim, bu rotaya dönüş yolunda Riva’yı da ekleyip bilindik virajlarla dönüş yolunu da keyifli hale getirdim. 115km’lik bu kısa Pazar rotası tam tadında oldu. Plan programım yok diye yol yapmayı bırakmayın, yeter ki içinizdeki tutkuyu kaybetmeyin. İyi sürüşler.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s