Ducati Panigale ile Avustralya Turu

day15_2Daha önce sizleri haberdar ettiğim Ducati Panigale ile Avustralya’nın etrafını dolaşan David ile kısa bir ropörtaj gerçekleştirdik. Yolculuğu, Ducati ve Avustralya üzerine konuştuk. Kendisine Dave’s Viewpoint ‘ten ulaşabilirsiniz. Keyifle Okumanız Dileğiyle.

Nerede doğdun, büyüdün?
Sidney, Avustralya. Avustralya’nın en güzel şehrinde.

Motosiklet sürmeye ne zaman başladın?
2013 yılında, esasında çok da uzun zaman olmadı. Ailemde hep motosiklet vardı. Ama benim için arabam bozulana kadar motosiklet gündeme gelmedi. Ya yedek bir araba edinecektim ya da bir motor alacaktım.

day17_2

Mesleğin ne? Sidney’de günlük hayatın nasıl geçiyor?

Şirket politikası sebebiyle tam olarak pozisyonumu açıklayamıyorum ama bir çeşit motosiklet ile taşımacılık yapıyorum. Aslında iki işte ve haftada 70 saat çalışıyorum. Sydney’in ortalama ev fiyatlarıyla pek çok insan için ikinci bir işte çalışmak normal bir durum. (Evler yaklaşık 1 milyon Avustralya Doları) Yaşamak için pahallı bir yer ama buna değiyor çünkü güzel.

day23_3

Seni Ducati’ye çeken ne oldu ? Ducati Avustralya’da ne kadar popüler?

Abimin 2010-2014 yılları arasında Ducati Multistrada’sı vardı. Bu sebeple benim tek aşina olduğum marka Ducati’ydi. Stajer ehliyetimi tam ehliyete geçirir geçirmez ben de kendime bir Ducati Multistrada aldım.

Ducati topluluğu Avustralya’da inanılmaz derecede büyük, özellikle de Sidney’de. 2017 yılının başında Guiness Dünya Rekorunu kırmak için bir sürüş düzenledik, yaklaşık 480 Ducati bu sürüşe katıldı, ama teknik aksaklıklardan resmi olarak rekoru kıramadık. Rekor 407 Ducati ile 10 senedir Belçika’da. Bu senenin sonuna doğru rekoru kırmayı tekrar deneyeceğiz, kıracağımıza da inanıyorum. Şimdilik resmi olmasa da Dünya’daki Ducati başkenti olarak Sidney’i söyleyebiliriz.

day10_2

Uzun yolculuklarının arkasındaki motivasyon nedir?

Geçmişte hiç uzun yola çıkmamıştım, en fazla bir kaç günlük yollara gitmiştim o da çadır da kalmadan gerçekleştirdiğim basit gezilerdi. Ama uzun sureli bir ilişkinin sonunda yaşadığım ayrılık hayatımdaki herşeyi kötü etkiledi. Tek çarem yollara vurmak olmuştu, ilacım; tanıdığım dünyadan kaçışım oldu. Uzun yollar benim için duygusal olarak toparlandığım bir hal aldı. Çektiğim acıyı yollar sayesinde güçlü yanıma dönüştürdüm ve hayata devam edebildim.

day7_2

Günde 700 kilometre yol giderken nasıl oluyor da blog yazabiliyorsun? Çektiğin fotoğraflar için hangi ekipmanları kullanıyorsun?

Blogumda yayınladığım tüm fotoğraflar ve yazılar yolculuktan haftalar hatta aylar sonra yazıldı. Ama sosyal medya hesaplarımdan uzun yola çıktığımda günlük güncellemeler gönderiyorum çünkü insanları kıskandırmayı seviyorum. Uzun yollar için bütün güncellemelerimi ve fotoğraflar üzerinde çalışmamı Dell XPS 13 laptopumla yapıyorum. Sony a7R fotoğraf makinamı, Sony’nin 28mm F/2 lensiyle kullanıyorum. Bazen de geniş açı için 16mm’lik lensimi kullanıyorum. Ayrıca uygun fiyatlı ama çok iş gören 24-70mm’lik kit lensimi de yanımda bulunduruyorum.

day14_5

Ekipman ile ilgili bir başka soru da çanta taşıma aparatın, zincirin, lastiklerinle ilgili olacak. Blogundaki yazıları okuduğumda problem çözme yeteneğin göze çarpıyor. Bu teknik problemler yolda seni nasıl etkiledi? Çanta aparatınla ilgili gerekli denemeleri yapamamıştın, bir süre alışamadın, zincirini ve lastiklerini değiştirmek durumunda kaldın. Bu yolculuğu Multistrada ile de yapabilirdin, daha konforlu olurdu ancak elbette göze bu kadar hoş gelmezdi.

day_22

Multistrada yerine Panigale ile yola çıkmak, özellikle benim yolculuğumu özel kılan ana nokta oldu. Tabi Multi harika bir uzun yol motoru, spor modda da bir hayli keyifli. Ama Ben Panigale’yi çok seksi buluyorum, tam bir pist makinası. Ama neden yola Panigale ile çıktın meselesine gelecek olursak; Panigalenin hayatımdaki mücadelenin de sembolü olduğunu düşünüyorum. Karşılaştığım ve yüzleştiğim hiç bir engelden çekinmedim ve kaçmadım. Böylesine uzun yola uygun olmayan bir motosikletle bile bu mücadeleyi aşmak tam bir zafer hissi uyandırıyor ve ardından hayatının geri kalanında bu his senin motivasyon kaynağın oluyor.

day10_6

Blogda kendini suçlayabileceğin tek şeyin, gerçekdışı bir takvimde bu yolculuğu gerçekleştirmek olduğunu söylemişsin. Neden bu şekilde planladın, keyif için sürmekten çok hedef odaklı yaklaştın sanırım ? Ancak başarıyla tamamladın.

Üniversiteden beri sürekli birden fazla işte çalışıyordum. Deadline’lar, sıkı takvimler uykusuz geçen günler fazlasıyla alışkın olduğum durumlar. İş yerinden tamamen ayrılmak gibi bir lüksüm olmadığı için bulduğum ilk fırsatta yola çıktım. Kısa zamanda bu yolculuğu yapacak olmam ayrı bir motivasyon sağladı. Pişmanlık yok.

day6_2

İkinci Günün blog’unda şöyle bir şey yazmışsın: ‘ Avustralya’nın ekonomik, politik ve sosyal istikrarından bir anlamda durağanlığından bıkmıştık. Özellikle Y jenerasyonu ve daha gençler neredeyse hiç yaygın bir kaosu tecrübe etmemiştik.’ Bu bana biraz ilginç geldi biraz açar mısın?

Tabi, genç jenerasyon Avustralyalıların beklentisinin çok yüksek olduğunu düşünüyorum. Bir örnek verecek olursak, Sidney’deki ev fiyatları ile ilgili neredeyse tüm gençlerin şikayet ettiğini görebilirsin. Hayatları boyuncada belki hiç bir zaman ev sahibi olamayacaklar. Benim gibi çok yoğun çalışan bir kaç arkadaşım haricinde etrafımda bir mülk edinmeyi hakeden kimse göremiyorum. Sidney dünya çapında klas ve yaşanabilir bir şehir, elbette burada yaşamanın bedeli olacak. Bazı fedakarlıklarda bulunmazsan buna ulaşamazsın.

day8_6

Motosiklet kullanmanın hayatında nasıl bir yeri var? Metaforik olarak senin günlük monoton yaşamının bir katarsis mi? Kendini bu şekilde mi arındırıyorsun?

Aslında, ben yaşamak için motosiklete biniyorum ve hayatımın tamamen monoton olduğunu söyleyemem. Ama motosiklet başka hiç birşeyin olmayacağı kadar seni koruyan iyileştiren bir şey. Hayatının en kötü gününü geçirmiş olabilirsin ama biraz yol gidip en sevdiğin virajları yapabilirsin. Bu da kendini iyi hissettirir.

day14_1

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s