OMM ve Motosiklet Eğitimleri

Motosikletin dışında olan insanlar sürekli sürüş eğitimi almama şaşırıyor. ”O kadar zamandır kullanıyorsun neden hala eğitim” diye soruyorlar. Bazen de arkadaşlarım motosiklet eğitimi konusunda tavsiye istiyor.

01

Ehliyetimi aldıktan sonra, Honda Güvenli Sürüş II-III-IV eğitimlerini tamamladım. Honda Güvenli Sürüş’ü yeni başlayacaklar için kesinlikle öneririm I nolu eğitimden başlanabilir, Şekerpınar’daki Honda fabrikasında gerçekleşen eğitim iki gün sürüyor ve motosikletle tanışmak adına çok başarılı eğitim. Başlangıç için Murat Denizhan ve Motto Akademi’yi de önerebilirim.

Tabi ehliyetimi aldıktan hemen sonra keşke OMM ile tanışsaymışım. One more mile diyen bu arkadaşlar, genelde demir atları GS’lerle geziyorlar, dışardan bakınca eğitim adında konuştukları şeylerinde bir kısmı anlaşılmıyor. Az biraz da snob duruyorlar 🙂

02

Ducati sayesinde tanıştığım Tuğçe ve Fatih’le birlikte kullandıktan sonra, ne kadar agresif kullanırsam kullanayım kendilerine yetişemediğimi görünce nedir bu OMM diye bir merak başladı. (Aşağıdaki video’da eğitmen olarak Fatih’i ve yer yer kullandığım Ducati Hypermotard’ı görebilirsiniz.)

Önce teori eğitimi alınması gerekiyor, ardından kapalı alanda Kontrol eğitimi, bunun ardından RoadCraft adı verilen yol atölyeleri başlıyor. OMM, göreve yetişmek isteyen motosikletli polislerin karıştığı kazaların sayısını azaltma amacıyla ortaya çıkan bir oluşum.

Pek çok sisteme sorgulayıcı yaklaşmama rağmen, OMM’deki metodoloji ve sistem hayatta kalabilmek için ve gerçekten bir mil daha fazla sürebilmek için. İtalyan motosikletine biniyoruz ya iş ne kadar sistemli olursa, işin duygu ve zevk boyutu bir o kadar geride kalacak diye ön yargılarım vardı, bu ön yargıları GS kullananlar değil ama KTM kullananlar yıktı diyebilirim.

03

OMM’de akıldan çıkmaması gereken bazı kavramlar var. Biri güvenlik balonu, diğeri 4S denilen (Safety, System, Smoothness, Speed), Doğru Hız tanımı; ”Kendi şeridinizde, önünüzde açık ve engelsiz olduğunu gördüğünüz mesafede durabilecek gibi motosiklet sürün” Bu temel kavramları bir sistematik içerisinde Motosiklet Yol Sanatı (Mavi) Kitabı ile tüm detaylarıyla öğrenebilirsiniz.

Önce Kapalı Alan eğitimi aldım, teori eğitimini İhsan ile birlikte tamamladık. Ardından 3 tane Road Craft’e katıldım. Bu 3 Roadcraft’te de beklentimin üstünde katkı aldım. Kısaca Roadcraft’te nasıl paylaşımda bulunduğumuzdan bahsedeyim. 5 kişilik gruplar bir eğitmen bir de güvenlik için gözlemci bulunuyor. 20km’lik sürüşler gerçekleştiriliyor ve her sürüşün ardından gözlemlenen kişi ile paylaşımda bulunuluyor bu paylaşımda herkes kendine katkıda bulunabilecek vaka ve eleştrilerle de karşılaşıyor, gözlemlenmediği sürede de buna uygun bir kullanım gerçekleştiriliyor.

1 Temmuz’da Yunanistan’dan başlayan bir yola çıkacağım, bu yol öncesinde Road eğitimine katılmak isterdim. Road eğitimi dediğimiz 2 gün süre ve Şehirdışına çıkılarak 2 gün sadece motosikletle muhattap olduğumuz, Roadcraftlerin ölçek olarak daha büyüğü ve derecelendirmenin yapıldığı bir eğitim.

Teori-Kontrol-Roadcraft-Road ve Gold seviye gerçekleşen Turlar (Patagonya,Balkan gibi) Teori eğitimleri cüzi bir kitap bedeli karşılığında, Kontrol eğitimi her yeni motor aldığınızda motorunuzu tanımak için tavsiye edilen bir eğitim, kullanılan kapalı alana göre değişiklik gösteriyor. 200-300 TL aralığında bir fiyatı oluyor. Roadcraftlerin katılımı sağlamak adına cüzi bir tutarda 30TL gibi katılım bedeli var. Road eğitimlerinin konaklama hariç 500-600 TL civarında bir katılım bedeli bulunuyor. Eğitmenler bu işi sosyal sorumluluk adına yapıyor ve hepsi aynı eğitimden geçmiş, insani olarak da gönülden bu iş yapan mutevazı kişiler. Motosikletin Ego ile çok dirsek teması olsa da eğitim sırasında bunu gayet iyi başardıklarını söyleyebilirim. İzmir, Ankara, Adana ve Mersin’de eğitimler gerçekleştiriliyor. Emeği geçen herkese teşekkür ederken, motosiklet kullanan ve daha uzun yıllar kullanmak isteyen herkese de tavsiye ediyorum.

04

Meşhur Motosiklet Yol Sanatı kitabı yeni baskı yaptı.
http://ommriders.com/ sitesinden pek çok bilgiye ulaşabilirsiniz.

Ayrıca eğitmen olarak değer verdiğim Boğaç Güzey’in Otopark.com ile yaptığı yol eğitiminin 45 dakikalık bir videosunu da buraya ekleyelim göz atmakta fayda var.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s